2007/12/09

Sobotnia aktualizacja

Dzisiaj opublikowałem kolejną wersję programu, z kilkoma przełomowymi zmianami. Największej zmianie uległ interfejs bilansu budżetu. W najnowszej wersji mamy pełnowymiarowy, 12-miesięczny plan budżetu z jedną bardzo ważną zmianą w stosunku do tego jak wyświetlany był plan budżetu w poprzedniej wersji.
Dodałem niesamowitą funkcję narastającego sumowania budżetu, co oznacza najprościej że przekroczone i zaoszczędzone wartości z poprzednich miesięcy przechodzą na kolejne miesiące.

Jest to o tyle kolosalnie ważne i innowacyjne że pozwala wam to kontrolować budżet również wówczas jeżeli przekroczycie plany budżetowe w danym miesiącu, np. ponosząc niespodziewane wydatki (albo precyzyjniej: większe niż spodziewane) w danym miesiącu, w danej kategorii. Co się wówczas dzieje? Powstała "dziura budżetowa" przechodzi na kolejny miesiąc, co oznacza że wciąż możecie kontrolować sytuację zaoszczędzając straconą kwotę w kolejnym miesiącu.

Powiedzmy że przewidujecie tysiąc złotych przeznaczać miesięcznie na imprezy. Wydaje się wystarczająco dużo. Co jeżeli odkrywacie że ze względu na niespodziewany zbieg kilku imprez urodzinowych wydaliście 1200zł w maju? Po pierwsze różnica w budżecie wynosząca 200zł nie staje się tylko archiwalną wartością która ma wam przypominać żeby więcej budżetu już nie przekraczać, ale przechodzi ona na czerwiec.

W czerwcu dysponujecie zatem budżetem 800zł (1000zł-200zł) i macie doskonałą okazję żeby "nadrobić" stratę nie przekraczając budżetu ponownie. Jeżeli uda wam się naprawić błąd, przed grudniem, zamkniecie kategorię na czysto. Otrzymujecie zatem jasną informację o przekroczeniu założeń, o wpływie na budżet domowy. Otrzymujecie również rozwiązanie problemu w postaci jasno wyliczonej kwoty budżetu w kolejnym miesiącu. Proste i świetne!

Pozwala to na zachowanie ciągłości i kontroli. Analogicznie, pozwala wam to tworzyć rezerwy w miesiącach w których udaje wam się nie wydać całego założonego limitu. W końcu, pozwala wam to również polepszać swoje plany i uczyć się na podstawie swoich wydatków. Nowy interfejs planu budżetu dostępny jest za pomocą polecenia "Bilans budżetu" z menu "Statystyka". Funkcjonalność ta na razie znajduje się w fazie beta. W wersji finalnej funkcja będzie dostępna bez ograniczeń dla użytkowników wersji Standard i Inwestor.

Kolejne zmiany dotyczą interfejsu kategorii. Wprowadziłem dodatkową funkcjonalność kontrolowania nazw kategorii. Ostatnio otrzymałem kilka zgłoszeń błędów dotyczących problemów które wynikają najpewniej z powtórzonych nazw w hierarchii kategorii. Kontrola unikatowości nazw została wprowadzona kilka wersji temu, możliwe jednak że niektórzy posiadają jeszcze starsze zestawy danych, gdzie unikatowość nazw nie była wymuszona. Prowadzi to do kilku problemów związanych z tworzeniem planów budżetów, podsumowań, jak również prawidłwej obsługi poleceń tworzenia podkategorii.

Kosmetyczne zmiany dotyczą interfejsu płatności powtarzanej, domyślnej funkcji klawisza Enter (teraz zatwierdza cały ekran i zastępuje skrót klawiszowy: Ctrl+Enter) oraz sposobu w jaki przyjmowane są wartości płatności tworzonej za pomocą polecenia "Nowa" z menu "Płatność". Nie będę tutaj tej ostatniej zmiany wyjaśniał dokładniej, ale po zmianie ekran ten powinien być bardziej intuicyjny w obsłudze.

Tagi artykułu: planowanie budżetu, budżet, finanse, wydatki