2011/05/25

Dlaczego warto rozmawiać o pieniądzach?

Nasz stosunek do pieniędzy jest w znacznym stopniu miarą naszego systemu wartości, cech charakteru i informacją o najgłębszych zakamarkach osobowości. Za sposobem, w jaki zarabiamy pieniądze, wydajemy je, oszczędzamy i inwestujemy, kryje się niekiedy dość zaskakująca prawda o tym, jacy w istocie jesteśmy. Zwracają na to uwagę zarówno współcześni promotorzy idei edukacji finansowej, jak i starożytni myśliciele i biblijni mędrcy.

Z tych powodów warto jak najczęściej rozmawiać o pieniądzach, bo możemy lepiej poznać samych siebie i otoczenie, w którym żyjemy. O pieniądzach powinniśmy rozmawiać również dlatego, że są one nierozerwalnie związane z naszymi planami, marzeniami i aspiracjami. Rzeczowe, kompetentne rozmowy o pieniądzach skutecznie cementują małżeństwa i rodziny, mają także zbawienny wpływ na jakość życia społecznego.

Jeśli umiemy zharmonizować finansowy wymiar życia z innymi jego wymiarami, a więc sferą osobistą, duchową, emocjonalną, rodzinną i społeczną, o wiele łatwiej przychodzi nam w pełni świadomie kształtować życie najbliższych i własne, a także przyczyniać się do rozwoju społecznego dobrostanu. Otwarte, szczere i kompetentne rozmowy o pieniądzach chronią nas także przed rozmaitymi konsumpcyjnymi pułapkami, jakich pełno w naszym świecie. Umożliwiają wreszcie skuteczną realizację własnych, świadomych celów finansowych, z których najbardziej ambitnym i pożądanym jest dążenie do finansowej wolności.

Andrzej Mańka jest autorem pierwszej książki z cyklu „Bogaty Polak, biedny Polak” 
 i współorganizatorem akcji „Porozmawiajmy o pieniądzach” http://porozmawiajmyopieniadzach.pl