2011/03/23

6 zasad, aby nauczyć dzieci odpowiedzialności finansowej

W dzisiejszym społeczeństwie nastolatki są bombardowane przez czasopisma, reklamy telewizyjne i presję, która działa na nich destrukcyjnie - jeśli nie noszą najmodniejszych ubrań, nie mają najnowszych gadżetów są gorsi. Wystarczy, że odwiedzisz centrum handlowe, a będziesz mijał tłumy młodych ludzi, którzy używają karty kredytowej do momentu, aż nie osiągną limitu. 

Czy jest możliwe, aby nauczyć nastolatków odpowiedzialności finansowej?
Powinniśmy pamiętać, aby nauczyć dzieci, że pieniądze są zasobem ograniczonym i muszą być wydawane z zachowaniem ostrożności.

1. Zacznij wcześnie
Tylko dlatego, że Twoje dziecko jest zbyt młode, by mieć prawdziwą pracę, nie oznacza, że ​​jest zbyt wcześnie, by zacząć naukę podstawowych zasad finansowych. Naucz dziecko, że otrzymuje kieszonkowe, jeśli zrobi wszystkie dzienne czy tygodniowe obowiązki. To nauczy ich, że pieniędzy nie otrzymuje się od tak sobie i że trzeba na nie zapracować. Nic nie ma za darmo.

2. Daj dobry przykład
Nie można oczekiwać, że nastolatki zaczną mądrze wydawać pieniądze, jeśli nie damy dobrego przykładu. Czy wasze dzieci nauczą się kupować rzeczy na kredyt, ponieważ chcemy je teraz i nie mam cierpliwości czekać aż będziemy w stanie zaoszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy? Czasami oszczędzanie na konkretną rzecz może zająć bardzo dużo czasu, ale Twoja cierpliwość się opłaci i pozostawisz wielkie wrażenie na dziecku.

3. Nie kupuj dla nich wszystkiego
Łatwo jest powiedzieć „chce jak najlepiej dla swojego dziecka” i kupować im to, co chcą. Ale czy to naprawdę "pomagasz"? Gdy nastolatek wchodzi w prawdziwy świat i zaczyna żyć na własną rękę, zapewne czekają go trudne lekcje i zrozumie, że nie zawsze dostanie, co będzie chciał. Dzięki Twojej lekcji nauczy się wartości ciężkiej pracy i zacznie myśleć, zanim wyda pieniądze.

4. Naucz dzieci, wartości ciężkiej pracy
W czasach, kiedy szerzy się lenistwo, naucz dzieci, jak ważna jest pracowitość. Zaczną bardziej doceniać pracę.

5. Trzy ważne pytania
To może wydawać się zastanawiające, ale nauczyć dzieci, aby odpowiedzieli sobie przed każdym zakupem, na co najmniej trzy pytania przed dokonaniem zakupu:
1) Czy mam pieniądze by za to zapłacić?
2) Czy muszę to kupić?
3) Czy można kupić gdzieś indziej za mniej?

6. Zachęcaj dzieci, aby szukały w różnych sklepach
Oprócz zadawania trzech pytań, zachęcaj młodzież do poszukiwania najlepszej oferty. To niesamowite jakie można znaleźć oferty.