- całodobową dostępność do konta (Dzięki dostępowi do internetu możemy na bierząco sprawować kontrolę nad kontem, planować wydatki oraz zarządzać naszymi finansami).
- oszczędność czasu i pieniędzy, wynikającą z braku konieczności udawania się do oddziału bankowego
- szybszą niż przy tradycyjnym koncie realizację zleceń
- większe bezpieczeństwo, które wiąże się z eliminacją zagrożeń związanych z transakcjami dokonywanymi w tradycyjny sposób
- wielokanałowy dostęp do konta internetowego (internet, telefon, SMS, WAP)
- korzystne oprocentowanie ROR (zazwyczaj większe od tradycyjnych rachunków od 0,5 do 2%) oraz niższe prowizje i opłaty związane z prowadzeniem konta
- możliwość założenia rachunku szybko i wygodnie, bez konieczności wychodzenia z domu
Natomiast jeśli chodzi o wady kont internetowych to jedną z głównych jest słabo rozwinięta infrastruktura banków, które oferują takie konta, przez co w znacznym stopniu jest ograniczona ich funkcjonalność. Nie jest to wprawdzie kłopot dla mieszkańców dużych miast, jednak może to być argument odpychający dla mieszkańców małych miejscowości.
Reasumując, konto internetowe jest ciekawą alternatywą wobec tradycyjnego rachunku bankowego, szczególnie dla tych osób, dla których ważnymi są czas i pieniądze. Jeśli często dokonujemy przelewów czy stałych płatności to konto internetowe zmniejszy nasze wydatki na prowizje i opłaty związane z płatnościami za przelewy. Ze względu na fakt, że oferta kont na rynku jest dość szeroka, najlepiej przed założeniem konta zorientować się co każde z nich nam oferuje.
Jak wybrać najlepsze konto internetowe
Jak wybrać najlepsze konto internetowe
Gdy mamy zamiar założyć sobie konto internetowe powinniśmy się dobrze zastanowić i wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety posiadania takiego konta. W teorii większość takich kont jest prowadzona bezpłatnie, jednakże nie oznacza to że nic nie płacimy za korzystanie z takiego konta. Wybierając konto internetowe powinniśmy wziąć więc pod uwagę nie tylko to czy jest od niego pobierana jakakolwiek opłata za prowadzenie, lecz także jaka jest wysokość opłat za kartę, przelewy i wypłaty z bankomatu. Może się bowiem okazać, że wybierając konto, za którego utrzymanie nie płacimy nic, natomiast mamy dość dużą prowizję za przelewy, których również jest dużo, możemy wyjść na takim wyborze gorzej niż zakładając konto internetowe, gdzie opłata za utrzymanie wynosi kilka złotych przy stosunkowo niskich opłatach za przelew.
Zakładając konto internetowe ważna jest też jego funkcjonalność w miejscowości, w której mieszkamy. Musimy się zorientować jak dużo w okolicy jest placówek bankowych banku, w którym otwieramy takie konto, trzeba również sprawdzić ilość dostępnych bankomatów bezprowizyjnych, nie ma bowiem sensu zakładanie konta internetowego w banku, którego najbliższy bankomat będzie odległy o kilkadziesiąt kilometrów.
Warto również zwrócić na oprocentowanie rachunków i lokat dostępnych w ofercie kont internetowych. Niektóre banki, aby przyciągnąć klientów do tychże produktów oferuje atrakcyjne w stosunku do tradycyjnych kont oprocentowanie ROR (wyższe nawet o 0,5-2%). Ważną kwestią jest również swobodny dostęp do dodatkowych usług jakie możemy sobie zapewnić poprzez konto internetowe.