2011/01/03

Jeśli nie ZUS to co?

Co z ZUS i OFE?

Powiedz mi, kto ma w dzisiejszych czasach szanse na stałą i dobrze płatną pracę przez cały okres aktywności zawodowej? Powiedzmy sobie szczerze: nieliczni. Nawet jeśli znajdziesz się wśród tych szczęśliwców to twoja emerytura nie będzie powalająca.

Ciągle się słyszy, że liczba osób pracujących i odprowadzających składki zmalała, a liczba emerytów czy rencistów wzrosła. Co to oznacza? Spadek wysokości wypłacanych emerytur. ZUS nie ma optymistycznych prognoz, już dzisiaj wiemy, że będzie musiał pożyczyć ponad 350 mld złotych.

Tak, ale jest OFE

Nie ma się z czego cieszyć, a to z kilku powodów:

- składki na OFE to tylko 1/5 składki, która trafia do ZUS-u

- bardzo dużo zależy od sytuacji na giełdzie

- pojawiają się bardzo wysokie prowizje

Musimy także pamiętać, że pieniądze zgromadzone na OFE są zamrożone do czasu osiągnięcia przez nas wieku emerytalnego. Niewesołe prognozy przewidują, że emerytura wypłacana z ZUS-u i OFE będzie o połowę niższa od miesięcznego wynagrodzenia.

Ta sytuacja powinna otworzyć nam oczy. Każdy bowiem powinien umieć zarządzać własnymi finansami, tak aby zabezpieczyć sobie własną przyszłość. Wiele osób unika tego tematu, może twierdzi, że jego to nie dotyczy. Kwestia bezpieczeństwa finansowego to sprawa świadomości. Pieniądze czy tego chcemy czy nie mają wielki wpływ na nasze życie.

Jakie jest rozwiązanie?

Dla osób, które chcą zaspokoić swoje potrzeby finansowe w długim przedziale czasowym takie jak: emerytura czy bezpieczeństwo finansowe, wychodzą naprzeciw fundusze inwestycyjne.

Czym są fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne to bardzo efektywna forma oszczędzania pieniędzy. Nawet niewielkie wpłaty tworzą znaczny kapitał, który umożliwia inwestycje mające na celu osiąganie wysokich zysków. Fundusz inwestycyjny to forma zbiorowego lokowania środków pieniężnych wpłaconych przez przedsiębiorstwa, gminy, osoby prawne oraz osoby fizyczne.

W powszechnej opinii fundusz inwestycyjny utożsamiany jest z grą na giełdzie i dużym ryzykiem inwestycyjnym. To całkowicie bezpodstawna opinia. W istocie rzeczy, dzięki przepisom regulującym ich funkcjonowanie, fundusze inwestycyjne powinny być postrzegane jako najbezpieczniejsza forma inwestowania oszczędności.

Rodzaje funduszy inwestycyjnych:

1.Fundusz akcji - Główną kategorią lokat tego funduszu są akcje przedsiębiorstw, mogące stanowić od 60% do 100% aktywów funduszu. Musimy zaakceptować duże okresowe wahania wartości inwestycji, które są pochodną wahań cen akcji.

2. Fundusz zrównoważony - lokaty dominujące - akcje, obligacje, bony skarbowe. Ryzyko związane z tymi funduszami jest średnie, natomiast możliwość zysku jest znacznie mniejsza w porównaniu do funduszy agresywnych. Jeżeli jest gorsza koniunktura na rynku, wartość tych funduszy nie spada tak bardzo jak funduszy akcyjnych, ale też w momencie hossy zyskują trochę mniej niż fundusze akcji.

3. Fundusz stabilnego wzrostu - lokaty dominujące - obligacje, bony skarbowe. Celem takiego funduszu jest stabilne długoterminowe zwiększanie wartości aktywów przez ich aktywne lokowanie w papiery wartościowe, zarówno związane z podwyższonym ryzykiem, jak i papiery wartościowe o umiarkowanym poziomie ryzyka.

4. Fundusz obligacji - Nazwa tego funduszu wskazuje, że dominującym składnikiem jego aktywów są obligacje. Najczęściej fundusze obligacji dużą część aktywów lokują też (prócz obligacji) w bonach skarbowych.

Na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do funduszu inwestycyjnego?

- Na samym początku powinniśmy zastanowić się po co nam to wszystko czyli wybrać cel naszej inwestycji.

- Kolejnym krokiem jest analiza naszej sytuacji finansowej ile jesteśmy w stanie odkładać miesięcznie.

- Musimy pamiętać, że inwestowanie to raczej inwestycja długoterminowa. Fundusze nastawione są na długoterminowy zysk.

- Należy zastanowić się jakie chcemy ponieść ryzyko i określić poziom zysku.

Wybierając fundusz inwestycyjny zwróćmy szczególną uwagę, jakie fundusz osiągał wyniki w przeszłości, przynajmniej za okres ostatnich kilku lat. Dobre długookresowe historyczne wyniki nie gwarantują, że kolejne lokaty funduszu będą równie trafne, natomiast wiele mówią o profesjonalizmie zarządzających. Pamiętajmy, że stopa zwrotu może różnić się od stopy zwrotu osiąganej przez ten sam fundusz w okresie poprzednim.