Oprócz Funduszy Inwestycyjnych, na rynku dostępne są Fundusze Hedgingowe. W odróżnieniu od Funduszy Inwestycyjnych, tutaj za główny cel zarządzający stawiają sobie wysoką stopę zwrotu niezależnie od sytuacji panującej na rynku. Warto więc przyjrzeć się strategiom stosowanym przez zarządzających funduszami hedgingowymi, być może wyciągniesz dla siebie kilka cennych wniosków.
Macrocentric – to strategia w której inwestuje się głównie w papiery wartościowe , zarówno krajowe jak i światowe. Zakupy dokonywane są systematycznie, lub uznaniowo w zależności, od obecnej sytuacji na rynku. Wybór papierów następuje w oparciu zarówno o analizę techniczną jak i analizę fundamentalną.
Managed futures – głównie inwestuje się w instrumenty pochodne na rynku surowcowym, ze szczególnym uwzględnieniem obrotów i obowiązującego trendu.
Long/short equity – połączenie inwestowania zarówno w pozycje krótkie jak i długie. Inwestycja jest mocno skoncentrowana, tak że jedna część (większa) jest nastawiona na zarobek, a druga (mniejsza) na zabezpieczenie kapitału.
Sektorowe – gdy inwestuje się w poszczególne sektory rynku, zarówno przy użyciu pozycji krótkich, jak i długich.
Rynki wschodzące – jak sama nazwa wskazuje, inwestowanie w rynki wschodzące.
Wyczucia rynku – tu inwestowanie zależy tylko od wyczucia rynku przez zarządzających, nie ma innych kryteriów wyboru papierów wartościowych.
Krótkiej sprzedaży – strategia nastawiona tylko i wyłącznie na krótką sprzedaż.
Zagrożonych papierów wartościowych – strategia w której wybiera się papiery wartościowe mocno przecenionych spółek, które jednak w oczach zarządzających mają realne szanse wydostać się z kłopotów.
Rozsądnej wartości – inwestycja w papiery wartościowe, które z różnych powodów są niedoszacowane przez rynek, czy to ze względu na jakieś nieuzasadnione awersje, czy też przez małą popularność
Oportunistycznych zdarzeń – menadżerowie inwestują w papiery wartościowe firm, które mogą zyskać na wartości dzięki planowanym regulacjom prawnym.
Multistrategia – zarządzający fundusze koncentrują się na trzech różnych strategiach inwestycyjnych w celu dywersyfikacji ryzyka.
To chyba najważniejsze ze strategii. Jak zauważyłeś nie chodzi mi o to, żeby w szczegółach tłumaczyć kiedy jakie papiery wartościowe kupić w oparciu o daną strategię, ale o to, żebyś zobaczył ogólnie sposoby inwestowania i wybrał najbardziej Tobie odpowiadający. Nie ma bowiem nic gorszego niż inwestować, bez określonej strategii.
Źródło: http://krzysztofnyrek.pl