2011/01/28

Po co nam kontrolowanie budżetu?

Wbrew temu co większość ludzi myśli o kontroli budżetu, to nie tylko analiza odchyleń. Kontrola budżetu to także porównanie danych finansowych z tym jakie osiągnęliśmy wyniki na koniec miesiąca, to także ocena naszego budżetu i weryfikacja końcowego stanu naszych środków.

Zadania jakie spełnia kontrola budżetu:


- badanie sytuacji rzeczywistej z tym co sobie założyliśmy,
- to także badanie nas samych; naszej efektywności w realizacji postanowień co do naszego budżetu,
- ocena tego co się dzieje z naszym budżetem,
- ustalenie przyczyny powstałych odchyleń – deficyt w budżecie,
- pomaga nam znaleźć gdzie powstał błąd,
- no i na koniec – wskazanie sposobów oraz możliwość likwidacji przyczyn powstałych odchyleń.

Nie możemy pozwolić, aby nasz kontrola miała charakter mechaniczny. Kontrola nie powinna być postrzegana jako uciążliwa procedura hamująca naszą gotowość i ograniczająca możliwości reagowania na zmiany obserwowane w naszym budżecie. Musimy zapamiętać, że źródłem pojawiania się deficytu budżetowego u większości ludzi jet brak finansowej edukacji, który powoduje nieumiejętne kontrolowanie (lub całkowity brak kontroli) własnych finansów i budżetu domowego.

Jakie są fazy kontroli budżetu?


- określenie stanu pożądanego,
- ustalenie stanu rzeczywistego,
- porównanie stanu pożądanego z rzeczywistym,
- ustalenie odchyleń,
- analiza.

Kontrola budżetu ma wtedy sens, kiedy wnioski płynące z jej analizy mają wpływ na poprawę naszych decyzji. Jeżeli nie podejmiemy działań, które wyeliminują błędy wskazane podczas kontroli budżetowej, to nie ma sensu jej przeprowadzać.

Zapamiętaj!

Planuj swój budżet w taki sposób, który przyniesie nadwyżkę budżetową. Podstawą osiągnięcia finansowej spójności jest nauczenie się, jak planować własny budżet, aby uzyskiwać nadwyżkę i jak go kontrolować.