2011/02/20

5 powodów dla których w 2011 cena srebra będzie rosła

Srebro znów jest w cenie. Niektórzy uważają srebro za inwestycyjną prehistorię, są i tacy co w srebrze widzą przyszłość inwestycją. Srebro pokonało 30-letni rekord, wzrost o 12 % w ciągu jednego miesiąca.

1. Manipulacje cenowe

Teoria manipulacji cenowych jest najbardziej kontrowersyjną teorią, która krążyła wśród złota i srebra przez 30 lat. Niektórzy twierdzą, że ceny metali szlachetnych były tłumione nielegalnie przez banki centralne, rządy i domy handlowe. Teoria ta podtrzymywana jest przez pozwy, jakie w ostatnim czasie skierowano przeciwko JPMorgan i HSBC przez inwestora Briana Beatty'ego, który oskarżył banki o manipulowanie ceną metalu na giełdzie COMEX.

2. Relacja do ceny złota

Ciekawej perspektywy na prognozowanie cen srebra dostarcza analiza relacji cen złota i srebra względem stosunku występowania tych kruszców na ziemi. Teoria zakłada że w czasie relacja ceny obu metali powinna być stała, ponieważ reprezentują one w czasie podobną wartość rynkową. Jeżeli jednak relacja jest wysoka, oznacza to że srebro jest niedowartościowane. Jeżeli relacja jest niska, oznacza to że wzrost cen srebra przekroczył wzrost cen złota. Gdyby przy obecnych cenach złota wskaźnik Gold/Silver Ratio miał osiągnąć swe minima odpowiadające poziomowi 46 z lat 1998 i 2006, to cena srebra musiałaby wzrosnąć o 36% do wartości 27 USD za uncje.

3. Obrona przed inflacją

Srebro na równi ze złotem uważa się za inwestycję pozwalającą uchronić się przed osłabieniem dolara. Zagrożenie inflacyjne, jakie może pojawić się w kolejnych okresach, będzie stanowiło wsparcie dla cen metali szlachetnych. Warto wspomnieć, że kryzys zadłużeniowy z początku lat osiemdziesiątych i wysoka inflacja w tym okresie spowodowały wzrost cen srebra do rekordowych poziomów. Teoria inflacji zakłada, że pieniądz w formie papierowej traci wartość, co szczególnie nasila się w sytuacji dodruku, jaki prowadzony jest przez gospodarki wielu krajów. Złoto i srebro występują w gospodarce w określonej ilości, zatem nie można po prostu wyprodukować ich więcej.

4. Zapotrzebowanie na srebro

Srebro wykorzystujemy przede wszystkim w jubilerstwie oraz jako przewodnik prądu w elektronice i elektrotechnice jako odbicie luster. Srebro znalazło swe zastosowanie również w medycynie jako środek bakteriobójczy i antyseptyczny. Błony światłoczułe również powstają z wykorzystania srebra oraz fluorowców. Wzrost zapotrzebowania na dany surowiec przy jednoczesnym stałym poziomie jego dostępności typowo prowadzi do wzrostu cen.

5. Zapotrzebowanie na rynkach finansowych

Srebro jest obecnie znacznie łatwiejsze w obrocie na rynkach finansowych niż kiedykolwiek wcześniej. Oznacza to, że dzisiaj można znacznie łatwiej kupować srebro. Najpopularniejszą formą inwestowania w srebro są sztabki, monety bulionowe i medaliony. Inna forma inwestowania to certyfikaty srebra. Są to papiery wartościowe stanowiące dowód posiadania srebra przechowywanego w skarbcu. Certyfikaty mogą dotyczyć srebra alokowanego, tzn. wydzielonego z całkowitej masy srebra w skarbcu lub niealokowanego, kiedy srebro nie jest wydzielone.