2011/02/04

Efektywność energetyczna

Czy wyobrażasz sobie dzień bez filiżanki herbaty lub kawy, ciepłej kąpieli i braku wody w kranie? Tak, mamy dostęp do luksusu, jakim jest bieżąca woda. Często o tym zapominamy i nie szanujemy tak cennego zasobu.

Spośród wszystkich zasobów wody na świecie, tylko 3% z nich jest zdatna do picia. Z tego mniej niż jedna trzecia - ok. 1% - to woda słodka dostępna dla ludzi. Reszta ukryta jest w lodowcach lub głęboko w ziemi. Ujmując to w inny sposób, na każde 100 litrów wody dostępnej na świecie tylko pół łyżki stołowej jest zdatnej do naszego użytku.

Cena wody w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie i ma tendencję do dalszych wzrostów. Dzisiaj jako społeczeństwo zużywamy prawie 50% więcej wody niż 25 lat temu.

W Polsce 1 osoba zużywa przeciętnie się ok. 150 litrów wody dziennie. Przeciętna 4 osobowa rodzina, która zużywa dziennie ok. 500 litrów wody i produkuje ok. 1,5 ton gazów cieplarnianych rocznie.

Zmniejszenie zużycia wody ze 150 litrów na osobę w ciągu doby o 20% jest możliwe i nie wymaga żadnego wysiłku.

Dalsze zmniejszanie zużycia wody ze 120 litrów na osobę w ciągu doby o kolejne 10% jest równie proste, możliwe i nie wymaga zmian naszych dotychczasowych przyzwyczajeń.

Dla uzyskania najlepszego efektu w dłuższej perspektywie czasu należy myśleć o tym, co możemy zrobić dla podniesienia efektywności energetycznej w naszym codziennym życiu i wykorzystywać te rozwiązania, które pomagają nam ową efektywność energetyczną osiągnąć.

O tym, jak to zrobić będziemy pisać w dziale „Efektywność energetyczna”.


www.kropladokropli.pl