Jeżeli wykonujemy przelew na inne konto w ramach tego samego banku czyli przelew wewnętrzny, nie ma się czym martwić – przelew wykonany zostanie w czasie rzeczywistym. Oznacza to, iż powinien zostać natychmiast zaksięgowany. Pieniądze w przeciągu kilkunastu sekund znajdą się już na rachunku. Inaczej wygląda sprawa przelewu zewnętrznego.
Dodatkowo, kluczową sprawą jest dzień i pora, kiedy wykonujemy przelew. Banki rozliczają przelewy zewnętrzne jedynie w dni robocze. Przelewy wykonane w weekend lub święto, do odbiorcy trafią dopiero następnego dnia roboczego.
W Polsce wszystkie przelewy odbywają się w systemie ELIXIR – prowadzonym przez Krajową Izbę Rozliczeniową. W najprostszym ujęciu system opiera się na tym, że o określonej godzinie banki przekazują do systemu pieniądze, a następnie system przekazuje pieniądze do odbiorcy.
System ELIXIR nie obsługuje przelewów cały czas, ale tylko w określonych godzinach nazywanych sesjami. Są 3 sesje przychodzące - kiedy zbierane są przelewy od banków i 3 sesje wychodzące kiedy system wysyła przelewy do banków docelowych: sesja poranna (9:30 – 11:00), południowa (13:30 – 15:00) i popołudniowa (16:00 – 17:30). Gdyby banki, opierały się na powyższym harmonogramie, ustalenie kiedy pieniądze znajdą się na rachunku odbiorcy nie byłoby problemem.
Jednak tylko nieliczne banki trzymają się harmonogramu KIR, większość samodzielnie ustala godziny przyjmowania zleceń płatniczych, nie muszą również obsługiwać wszystkich sesji przychodzących i wychodzących. Jedną z przyczyn takiego postępowania jest prawdopodobnie cennik systemu ELIXIR – za zlecenia złożone wcześniej bank płaci mniej, niż za te na ostatnią chwilę przed sesją. Wcześniejsze zamknięcie wejścia pozwala także lepiej zapanować nad płynnością banku.
Opóźnienia w płatnościach to nie przypadek, aby zaoszczędzić nerwowego oczekiwania wystarczy poznać tajniki czasu realizacji przelewu. Wystarczy sprawdzić kiedy przelew wyjdzie z banku nadawcy do banku odbiorcy i kiedy bank odbiorcy przekaże go na konto adresata.
